• български
  • English

Ръководство за кастрация на бездомни котки


Кастрация на кърмеща майка с котенца

Може да разбереш дали една котка има бебета по това дали кърми, като й видиш гърдите: Ако кърми, ще са видими, подути и стърчащи. Ако козината около тях е мокра, това също е знак че кърми (там са сучили бебетата).

Първо намери бебетата!

Новородените котенца са изцяло беззащитни и зависими от майка си: те разчитат на нея за топлина, за да се хранят, за да се изхожат. Когато се родят са слепи, не могат да се движат сами и не могат сами да поддържат телесната си температура, затова новородените не могат да изкарат повече от няколко часа без майка си. Отнемането на майката за кастрация в този момент би била сигурна смъртна присъда за котенцата, затова преди да залавяме женска котка за кастрация, винаги трябва първо да знаем дали има бебета и да се уверим, че ако има са пораснали достатъчно за да могат да изкарат няколко дни сами, докато мама отсъства.

Това може да се случи когато котенцата започнат да се хранят самостоятелно, и има кой да им осигурява храна там, където се намират докато майката остъства (или да ги прибере).

Когато имаш съмнения, че има бебета, но котката не позволява да я разгледаш, задължително разпитай хората наоколо:

  • Раждала ли е? Кога?
  • Била ли е бременна и кога?
  • Знаят ли къде са бебетата?
  • Колко са големи бебетата? 

Отговорите, които ще получиш, ще ти помогнат да се ориентираш в коя фаза на репродуктивния цикъл се намира котката.

Подготовката на майка с малки котенца за кастрация е по-сложна, и включва няколко допълнителни стъпки: 

  1. Започни да храниш майката редовно и да я наблюдаваш Целта е да й изградиш навик и да й спечелиш доверието поне дотолкова, че да очаква храна когато те види. Ако не знаеш къде са бебетата, проследи я и се опитай да разбереш. Възможно е да са на недостъпно място, като чуждо мазе или имот – това не е важно защото не е нужно да стигаш до тях. НЕ ги притеснявай и не ги пипай дори да са достъпни, това може да накара майката да ги премести! 
  2. Следи майката и бебетата (или мястото, където са скрити) и брой седмиците докато чакаш да пораснат:

    възраст котенца


    Когато станат на около 2 месеца, майката ще започне да ги изкарва навън, и ще ги видиш. Започни да им носиш мека храна редовно, и те ще се научат да хапват сами и да се показват, когато те чуят че идваш. 

  3. Сега е моментът да заловиш майката за кастрация. Предупреди лекарите, че кърми за да го имат предвид при операцията. 
  4. Върни се при котенцата, за да ги храниш. Прави го по-често от обичайното докато отсъства майката, в идеалния случай по 3-4 пъти на ден. Не оставяй пълни купи с храна пред мястото, където са скрити котетата, а ги изчаквай да се наядат и махай купите. Ако ги оставиш могат да привлекат други животни, които да изгонят или нападнат котетата. Ако не можеш да минаваш толкова често, намереи някой, който да помогне с това и да ги наглежда. Важно е докато отсъства мама през цялото време да са сити и доволни, защото ако огладнеят и не се чувстват добре, ще започнат да я търсят и може да се разпилеят и загубят или пострадат. 
  5. Пусни майката обратно при котетата 24 часа след кастрацията, когато е отминал ефектът от упойката. Не я задържай за престой по-дълго ако бебетата са под 4 месеца, освен ако няма усложнения и медицинска причина за това. Майката ще продължи да кърми котетата след като е кастрирана докато пораснат, и чак тогава млякото й ще спре.